Korzyści yerba mate są znaczące, ale ma ona również wiele przeciwwskazań.
Obraz wyncel z Pixabay

Korzyści yerba mate znane są od setek lat. Jest to herbata ziołowa wytwarzana z liści i gałązek rośliny mate popularnej w Argentynie, Brazylii, Urugwaju i innych krajach Ameryki Południowej, w których roślina ta występuje naturalnie. Podobnie jak kawa i inne herbaty, yerba pobudza układ nerwowy i jest najczęściej spożywana jako wzmacniacz energii.

Jak podaje się yerba mate?

Yerba mate od wieków cieszy się popularnością w Ameryce Południowej. Tradycyjnie podaje się ją na gorąco z filtrującą słomką (bombillą) w wydrążonej tykwie. Niektórzy jednak wolą pić ją zalewaną zimną wodą. Roślina należy do rodziny ostrokrzewów i wytwarza mocny, gorzki napój podobny do zielonej herbaty. Chociaż yerba jest spożywana przez miliony ludzi i jest reklamowana ze względu na jej wiele pozytywnych skutków. Potrzebne jest jednak więcej badań, aby wyciągnąć ostateczne wnioski na temat jej zalet. Yerba znana jest jako naturalny środek na:

  • zmęczenie,
  • depresję
  • kontrolę wagi,
  • przewlekłe bóle głowy.
Yerba mate podawana jest w specjalnym kubku ze słomką
Obraz erica ramirez z Pixabay

Potencjalne korzyści zdrowotne Yerba Mate

Yerba mate jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy ze względu na obecność takich substancji jak ksantyny, pochodne kawoilu i saponiny. Jednak niektóre z rzeczy, które sprawiają, że yerba jest tak silnie działająca. Na przykład wysoka zawartość kofeiny, mogą również powodować problemy zdrowotne u niektórych osób. Badania wykazały szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z picia yerba mate.

Większa energia

Yerba mate zapewnia zastrzyk energii dzięki wysokiej zawartości kofeiny, co wiąże się ze zwiększoną czujnością, lepszą koncentracją, zmniejszonym zmęczeniem i zwiększoną wydolnością fizyczną.

Poprawa zdrowia psychicznego

Picie yerba mate może być pomocne w leczeniu zaburzeń psychicznych. W tym takich jak zaburzenia uwagi, depresja, zaburzenia nastroju, zaburzenia odżywiania i nadużywanie narkotyków.

Utrata wagi

Wstępne badania wykazały, że yerba może pomóc stymulować utlenianie tłuszczu i uczucie sytości, prowadząc do znacznego spadku masy ciała u niektórych pacjentów. Bezpośrednia przyczyna tego spadku jest nieznana, ale naukowcy podejrzewają, że efekt może być spowodowany mieszanką kofeiny i przeciwutleniaczy mate.

Zapobieganie chorobom

Yerba mate oferuje silną mieszankę przeciwutleniaczy, które mogą pomóc chronić przed niektórymi rodzajami raka, stanami zapalnymi, problemami sercowo-naczyniowymi, chorobami wątroby i innymi. Przeciwutleniacze są ważną częścią zdrowego układu odpornościowego.

Potencjalne zagrożenia związane z Yerba Mate

Yerba mate zawiera silną mieszankę kofeiny, przeciwutleniaczy i nie tylko, dlatego przed spożyciem jej lub jakiegokolwiek innego suplementu skonsultuj się z lekarzem. Przed wypiciem yerba mate weź pod uwagę następujące kwestie.

Właściwości rakotwórcze

Chociaż niektóre badania wykazały, że yerba mate może mieć właściwości przeciwrakotwórcze podobne do białej herbaty. Niestety niektóre badania wykazały potencjalny związek między yerba mate a rakiem gardła i jamy ustnej. Ma to związek z podawaniem jej w bardzo wysokiej temperaturze. Konieczne są dalsze badania, aby jednoznacznie określić, jak yerba mate wpływa na rozwój raka u osób pijących umiarkowanie i często.

Efekty pobudzające

Podobnie jak w przypadku kawy, zwiększona czujność i energia odczuwana podczas spożywania yerba mate jest spowodowana stymulacją układu nerwowego. U niektórych osób cierpiących na nadciśnienie, choroby serca lub zaburzenia rytmu serca napoje zawierające kofeinę, takie jak yerba mate, mogą powodować komplikacje, takie jak podwyższone ciśnienie krwi, większe ryzyko utraty ciąży i podwyższone stężenie lipidów we krwi.

Yerba mate, tak jak każdą herbatę należy trzymać w szczelnym pojemniku.
Obraz ihor_konst z Pixabay

Informacje o wartości odżywczej Yerba Mate

Jedna filiżanka yerba mate zawiera:

  • Kalorie: 15
  • Białko: 0,5 grama
  • Tłuszcz: 0 gram
  • Węglowodany: 3 gramy
  • Błonnik: 0 gram
  • Cukier: 0,0 gram

Yerba mate jest także świetnym źródłem miko- i makro elementów, w tym: magnezu, cynku, manganu, krzemu, chromu. Zawiera wiele cennych witamin, takich jak: witamina A, B1 i B2, C i E. Poza tym zawiera polifenole oraz alkoloidy (związki pobudzające). Dlatego też przed jej spożyciem warto skonsultować się z lekarzem.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here